Noc vědců se koná v mnoha vědeckých prostorech po celé ČR již od r. 2005. Návštěvníci všech věkových kategorií se dostanou do míst, které nejsou určeny široké veřejnosti a vyzkouší si různé experimenty, stroje, aj. zařízení využívané k výzkumu aktuálního tématu. V roce 2020 bylo téma Člověk a robot. Vzhledem k opatření proti šíření Covid-19 byla tato akce pořádána on-line.

Výzkumné práce odborných pracovníků Ústavu informatiky za rok 2020

Kolaborativní robot – spolupráce člověka a robota

Využití robotických ramen hraje významnou roli v průmyslové výrobě, kde je stále více lidských činností nahrazováno stroji. V posledních letech došlo k masivnímu rozšíření těchto technologií i díky využití tzv. kolaborativní robotů – tedy strojů, které mohou spolupracovat s člověkem nebo pracovat v jeho blízkosti. Díky vhodně navržené řídicí a senzorické soustavě je možné robota zastavit i pouhým lidským dotykem, což výrazně zvyšuje jeho bezpečnost. Zařízení má měkký uchopovací systém, díky kterému zvládne zacházet i s křehkými předměty, jako je slepičí vejce, nebo s věcmi, které lze snadno zdeformovat. Využití tak nachází například v potravinářství při manipulaci s potravinami či v zemědělství při sběru plodin. Studenti se učí tyto stroje programovat a navrhovat rozličné aplikace, jako například třídění ovoce.

Přehrát video

Chatbot – promluv si s robotem

Naše aplikace získává a analyzuje uživatelské recenze k vybraným kategoriím produktů tak, aby měl zákazník vše přehledně na jednom místě. Výsledky jsou pak k dispozici formou webové či mobilní aplikace, ale také konverzačního robota – chatbota. Ten si s vámi popovídá a na základě preferencí vám doporučí vhodný produkt. Chatbot dokáže rozpoznat i lidskou řeč a není tak nutné s ním komunikovat ťukáním na klávesnici.

Komunikativní robot tak může zákazníkům ušetřit dost času – při nakupování se lidé často rozhodují dle zkušeností a recenzí ostatních uživatelů. Těch je však na internetu obrovské množství a jsou rozesety na nejrůznějších webech. Pro zákazníka je tak často složité najít relevantní recenze hledaného produktu, pročíst je a zjistit jaké jsou nejdiskutovanější vlastnosti.

Přehrát video